فتوای منتظری به عزل خامنه ای: حاکم جائر و ظالم خودبه خود معزول است

-
در پرسش و پاسخی که در سایت شخصی آقای کدیور منتشر شده، آیت الله منتظری در پاسخ به پرسشی در باره از بین رفتن شرایط مندرج در قانون همچون عدالت، امانتداری و تدبیر برای مناصبی مانند ولی‌فقیه اظهار داشته است:

« از بین رفتن هریک از شرایط مذکور در سؤال که شرعاً و عقلاً در صحت و مشروعیت اصل تولیت و تصدى امور عامه‏جامعه دخیل است خود به خود و بدون حاجت به عزل، موجب سقوط قهرى ولایت و تصدى امر اجتماعى و عدم نفوذ احکام‏صادره از سوى آن متولى و متصدى مى‏گردد.»

در پاسخ به پرسشی دیگر، درباره علائم شرعی «ولایت جائر» آیت الله حسینعلی منتظری نوشته است: جور، مخالفت عمدی با احکام شرع و موازین عقل و میثاقهای ملی که در قالب قانون درآمده باشد، و کسی که متولی امور جامعه است، بدین گونه مخالفت می‌ورزد، « جائر » و ولایتش « جائرانه » است.

آیت الله منتظری همچنین تاکید کرده است، که در صورتی که متصدی، شرایط لازم را از دست بدهد، دیگر نمی‌‌تواند برای توجیه «مشروعیت تولیت و زمامدارى» خود بر اصولى مانند «حمل بر صحت و اصالت برائت» استناد کند، «بلکه وى باید براى اثبات عدم تخلف از شرع و قانون و احقاق‏حقوق مردم و بقاء بیعت اکثریت مردم با او، بیّنه‏اى معتبر و دلیلى معقول براى مردم بیاورد و آنان را راضى کند.»

این مرجع تقلید پیشتر در بیانیه ای تأکید کرده بود: «اینکه عده‌ای نسبت به حکومت خودی بوده و بتوانند دست به هر جنایتی بزنند، به خوابگاه دانشجویان حمله نموده و آنها را مورد ضرب و شتم قرار داده و از طبقه بالا به پایین پرتاب کنند، قتل‌های زنجیره‌ای را انجام دهند و فرهیختگان این ملت را وحشیانه ترور نمایند و از مجازات مصون باشند، با هیچ دین و آیینی سازگار نیست.»

«ترس از صاحبان قدرت شرک است»

وی در پاسخ به سوالی در باره «وظیفه شرعى مردم در قبال چنین متصدیانى»، که به گفته وی «شرعاً و عقلاً تولیت و تصدى امر اجتماعى را از دست داده‏اند» اظهار داشته است، مردم باید بر اساس قاعده «امربه‏معروف و نهى‏ازمنکر» در حد توان خود برای برکناری چنین مسئولانی تلاش کنند.

محسن کدیور که خود یک روحانی است، از آیت الله منتظری در مواردی چون مشارکت در کشتار مردم و برخورد خشونت آمیز با آنها، سلب آزادی و جلوگیری از اطلاع‌ رسانی و همین طور شهادت دروغ به عنوان «گناهان کبیره» نام برده و خواستار توضیخ نسبت آنها با «عدالت» به عنوان یکی از مهم‌ترین شرایط تصدی پست ولایت فقیه شده است.

آیت الله منتظری در پاسخ گفته است:« ارتکاب همه معاصى نامبرده یا اصرار بر برخى از آنها از بارزترین و گویاترین شواهد فقدان عدالت و از مصادیق‏آشکار ظلم و بى‏عدالتى است.»

این مرجع تقلید شیعیان همچنین با رد استدلال مقام‌های جمهوری اسلامی ، که معمولاً در مواجهه با مخالفت‌ها و تهدیدها می‌گویند، « حفظ نظام از اوجب واجبات است»، تاکید کرده است، حفظ نظام به خودى خود نه موضوعیت دارد و نه وجوب آن وجوب نفسى است.
«نظامى که گفته مى‏شود، حفظ آن از اوجب واجبات است، نظامى است که طریق و مقدمه و بر پا کننده عدل و اجراء فرائض‏شرعى و مقبولات عقلى باشد.»

وی در بخش دیگری از پاسخ‌هایش به پرسش‌های محسن کدیور از آنچه آن را «حاکمیت بر اساس چماق و ظلم و تجاوز به حقوق دیگران و تصرف غاصبانه و تغییر در آراء آنان و کشتن و بستن وبازداشت و شکنجه‏هاى قرون‏وسطایی و استالینى و ایجاد خفقان و سانسور روزنامه‏ها و اخلال در وسائل ارتباطى و زندانى کردن‏عقلاء و نخبگان جامعه به بهانه‏هاى واهى و تحمیل اعتراف به امور خلاف واقع به‏ویژه در زندان» خوانده، به شدت انتقاد کرده و بر غیر شرعی و فاقد اعتبار بودن چنین حاکمیتی تاکید کرده است.

۲ نظر:

mahboobeh گفت...

 . آیت‌الله منتظری پدر انقلاب مقدّس  اسلامی فرمودند:
استقلال یعنی زیر یوغ خارجی نباشیم و آزادی یعنی مردم در اظهار عقیده و بیان آزاد باشند. نه این‌که به محض ابراز نظر مخالفی، کار به زندان و حبس
چقدر ناراحت کننده است که اشخاصی‌که سی‌سال پیش فریاد می‌زدند استقلال،آزادی، جمهوری اسلامی  همان اشخاصی‌هستند که استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی را از بین بردند. انشا‌الله خداوند به اینها میفهماند که معانی این  شعارها که دوباره این روزها میشنویم چی‌هست. همین شعار‌هایی‌که انقلاب عزیز اسلامی ما را سی‌ساله پیش به دنیا آورد.

mojtabahojatoleslami@hotmail.com گفت...

سلام، این پاسدارها اگر به فرزندهای خود پاسدارها رحم نمیکنند چطور میخواهند به مردم و فرزندهاشون رحم کنند. لطفا این کلیپ را تماشا کنید. هردو مجری حکم اعدام هستند و هر دو معتقدند حکم خدا را اجرا میکنند.


http://www.youtube.com/watch?v=3zvCBigONhg