قتل یک دانشجو در آلمان غربی هنگام بازدید شاه و شهبانوی ایران از برلین در سال 1967 و جنبش 68 از سایت ژورنالیست الاهه بقراط

یکی نغز بازی کند روزگار...
-
مجله «اشپیگل» هفته گذشته با انتشار گزارش مفصلی درباره قتل دانشجویی که در دوم ژوئن شصت و هفت به هنگام دیدار شاه و ملکه پیشین ایران از برلین توسط یک پلیس آلمان غربی به قتل رسید و تازه پس از چهل سال معلوم شد این پلیس عضو حزب کمونیست آلمان شرقی و جاسوس سازمان امنیت آن رژیم بوده است، می پرسد: «اگر کارل هاینس کوراس عضو حزب کمونیست آلمان شرقی بود پس چگونه می توان با قطعیت تاریخی درباره اسکندر کبیر و ژولیوس سزار سخن گفت؟!»

*****
سال گذشته در اروپا به ویژه در دو کشور آلمان و فرانسه چهلمین سال آنچه «جنبش 68» نامیده می شود با برنامه های مختلف بزرگ داشته شد. آلمانی ها حتی یک فیلم سینمایی به نام «بادرماینهوف» ساختند که نامزد دریافت جایزه اسکار سال 2008 در بخش فیلم های غیرانگلیسی زبان نیز شد.

جرقه «جنبش 68» در روز دوم ژوئن 1967 در برلین زده شد. یک روز پیش از آن، در دانشگاه برلین غربی، که توسط آمریکاییان و در منطقه زیر نظارت خودشان ساخته شده و برای دهان کجی به رژیم کمونیستی آلمان شرقی، آن را مانند رادیو و تلویزیون برلین غربی، دانشگاه «آزاد» برلین می نامیدند، جلسه بزرگی برگذار شد. در این جلسه ایرانیان «چپ» و مخالف رژیم شاه که برخی از آنان امروز در سنین هفتاد هشتاد سالگی همچنان به همکاری با آلمانی ها مشغولند، گزارش مشروحی از «جنایت» و «شکنجه» در «رژیم شاه» دادند چرا که شاه و ملکه ایران برای یک دیدار رسمی در آلمان بسر می بردند و قرار بود روز دوم ژوئن در برلین به تماشای اپرای «نی سحرآمیز» اثر موتزارت بروند.

در تظاهرات بزرگی که توسط همان دانشجویان و همکاران آلمانی و «انترناسیونال» آنان از جمله «احزاب برادر» سازماندهی شده بود، کار به درگیری کشید. در این درگیری دانشجویی به نام «بنو اونه زورگ» با گلوله پلیس به قتل رسید. «اونه زورگ» جزو تظاهرکنندگان نبود. وی که تازه چند ماه پیش ازدواج کرده بود، با همسر باردار خود از نزدیکی محل تظاهرات می گذشت. همسرش به خانه رفت و او از روی کنجکاوی به محل تظاهرات نزدیک شد. گلوله پلیس به پشت جمجمه او اصابت کرد.

دروغ همه جا هست

تا به امروز نیز بسیاری از تحلیل گران بر نقش تظاهرات دوم ژوئن 67 در شکل گیری گروه تروریستی بادرماینهوف و اساسا تقویت خشونت دوجانبه از سوی پلیس آلمان، و چپ ها که از طرف جمهوری دمکراتیک آلمان و بلوک شرق مستقیم و نامستقیم پشتیبانی می شدند، تأکید می کنند. حتی یک گروه چپ نیز خود را به همین مناسبت «جنبش دوم ژوئن» نامید و در مبارزه با «امپریالیسم» و «فاشیسم جمهوری فدرال آلمان» دست به گروگان گیری و ترور زد. پس از عملیات، آلمان شرقی به آنها پناه می داد. برخی از آنان پس از فرو ریختن دیوار برلین، دستگیر و محاکمه گشتند.

با قتل «بنو اونه زورگ» پلیس و دولت آلمان متهم به جنایت شدند. پلیسی که «اونه زورگ» را کشته بود به اتهام قتل غیرعمد محاکمه و طبیعتا با پشتیبانی دولت آلمان که مایل نبود چنین ننگی را بر پلیس آلمان فدرال بپذیرد، تبرئه شد. امروز اما گذشت زمان نشان می دهد، جنایتکار و خلافکار را، چه خودی و چه غیرخودی، حتی اگر جنایت و خلاف غیرعمد مرتکب شده باشد، باید به دست عدالت سپرد. راز اصل تفکیک قوا و استقلال قوه قضاییه در همین نکته نهفته است. اگر دولت فدرال آلمان چهل سال پیش چنین کرده بود، یعنی درست عمل کرده بود، امروز یک برگ برنده بی نظیر که تاریخ به ندرت در اختیار سازندگانش قرار می دهد، در دست داشت چرا که پلیسی که دانشجوی آلمانی را در روز دوم ژوئن 67 کشته بود، نه «مزدور امپریالیسم» و «عامل فاشیسم» بلکه جاسوس سازمان امنیت آلمان شرقی و یک کمونیست مؤمن بود! چنین برگ های برنده ای پاداش تاریخ برای افراد و حکومت هایی هستند که عدالت و حقیقت را برتر از همه چیز، حتی برتر از آبروی خود و نظام خویش قرار می دهند.

سالها بعد جمهوری فدرال آلمان یادبودی برای آن دانشجوی جوان در برابر ساختمان اپرای آلمان بنا نمود و اتحادیه پلیس آلمان نیز سال گذشته به مناسبت چهلمین سال آن واقعه با نهادن تاج گلی بر این یادبود، رسما پوزش خواست. لیکن آن دستگاهی که باید پوزش می خواست سالها بود به تاریخ پیوسته و اسناد و مدارکش در دست «دشمن» قرار گرفته بود. و آن کس که شلیک کرده بود سالهاست در منطقه ای در غرب برلین زندگی می کند. او اینک یک الکلی هشتاد و یک ساله است و حاضر نیست به پرسش های خبرنگاران پاسخ بدهد و به جایش با صدای بلند به «خارجی ها» دشنام می دهد. نظامی که وی برای خدمت خالصانه در دستگاه جاسوسی اش التماس کرده بود و حزب کمونیستی که وی را با منت تمام به عضویت خود پذیرفته بود، ناتوانی خود را تا آن سوی نابودی در برابر «دشمن» به اثبات رسانده بودند. پرونده جاسوسی این پلیس که «کارل هاینس کوراس» نام دارد، به طور تصادفی در مرکز بررسی اسناد اشتازی پیدا شد. این پرونده تاریخ معاصر آلمان و تحلیل های مشعشع همگان را که به ویژه به مناسبت چهلمین سال «جنبش 68» همه رسانه ها را پر کرده بودند، با یک علامت سؤال بزرگ روبرو ساخت.

تاریخ ادامه دارد

مجله «اشپیگل» که در رابطه با ایران همواره یکی از آتش بیارهای معرکه به ویژه در دوران شاه بوده است و تا به امروز نیز منابع خبریش همان دانشجویان چپ زده هفتاد هشتاد ساله دهه شصت میلادی هستند، هفته گذشته با انتشار گزارش مفصلی در این باره پرسید: «اگر کارل هاینس کوراس عضو حزب کمونیست آلمان شرقی بود پس چگونه می توان با قطعیت تاریخی درباره اسکندر کبیر و ژولیوس سزار سخن گفت؟!»

«کوراس» البته منکر واقعیتی است که به اندازه کافی برایش اسناد و مدارک به دست آمده است. آنچه امروز در مورد آن تحقیق می شود این است که آیا قتل آن دانشجو به عمد و به دستور سازمان امنیت آلمان شرقی و برای به هم ریختن ثبات آلمان غربی صورت گرفته و یا اینکه واقعا غیرعمد بوده است. این همه اما در آنچه روی داده است، تغییری به وجود نمی آورد. تاریخ مسیر خود را طی کرده است. تاریخ «غلط» و «درست» ندارد. منبع تغذیه تاریخ چیزی جز سخن و عمل انسان ها نیست. مهم این است که از کدام زاویه، دریچه حقیقت را به سوی گذشته بگشایید.

همین امروز، نه تنها روایت های گوناگون از تاریخ معاصر ایران وجود دارد که البته همگی مدعی به تکیه بر «اسناد و مدارک تاریخی» هستند، بلکه جمهوری اسلامی تمامی نیروی خود را به کار گرفته است تا حتی تاریخ باستان ایران را بازنویسی کند و آنگونه در اختیار نسل های امروز و آینده قرار دهد که با ایدئولوژی اسلامی آن همخوانی داشته باشد. بی تردید همه این تلاش ها نیز بر اساس «اسناد و مدارک تاریخی» صورت می گیرد. این نکته خود بیانگر این نکته مهم است که همه این سرمایه گذاری ها نه به دلیل اهمیت خود تاریخ و رویدادهای آن، بلکه به دلیل اهمیت نگاهی است که می باید از لابلای سطور تاریخ به خواننده و به آیندگان منتقل شود.

جالب است که واژه «تاریخ» در زبان آلمانی با واژه «داستان» یکیست: هر دو را Geschichte می گویند. شباهت دو واژه «تاریخ» و «داستان» در زبان انگلیسی نیز (history و story) جای تأمل دارد. آیا «تاریخ» واقعا «داستان سرایی» نیست؟

من تازه دو سه هفته پیش ترجمه مقاله ای از اشپیگل 1952 را درباره وضعیت سیاسی و اجتماعی ایران با مقدمه کوتاهی که بر تردید در تاریخ تأکید داشت، به پایان رسانده بودم که شاهد «2 ژوئن 67» از غیب رسید و یک بار دیگر آنچه را همه به عنوان «حقیقت و واقعیت تاریخی» پذیرفته و برخی نیز با غرور و افتخار بر آن تکیه زده بودند، دستخوش تردیدی انکارناپذیر ساخت. من این تردید را اینگونه بیان کرده بودم که «تاریخ» به آن معنی که بیانگر واقعیاتی باشند که واقعا اتفاق افتاده اند، وجود ندارد. آنچه ما به عنوان «تاریخ» می خوانیم و می آموزیم، از هرودوت و پلوتاریخ تا امروز، در واقع حاصل برداشت ها، تفکرات، شنیده ها، حدس و گمان ها و سرانجام ذهن مورخ و نویسنده از واقعیات است که خود با تأثیرپذیری از دهها عامل فردی و اجتماعی، روانی و سیاسی، آن را پرورانده و به صورت نوشته و «تاریخ» به دیگران انتقال می دهد. آن اسناد تاریخی نیز که به آنها استناد می شوند، جز بدین گونه نوشته نشده اند چه برسد به شنیده ها و خاطرات که جای خود دارند. حتی از همین چند خط نوشته نیز هر خواننده روایت خود را دارد که جدا از روان و تربیت فردی و اجتماعی او نیست و به همین ترتیب نمی تواند از مواضع سیاسی و جهان بینی او تأثیر نگرفته باشد.

نگاه تاریخی به «جنبش 68» نیز نمی توانست خارج از تأثیر این عناصر تعیین کننده باشد. ولی چه بازی نغزی! نقطه عطف تروریسمی که زیر عنوان «جنبش» با قتل و گروگان گیری، نفس دولت آلمان فدرال را گرفته بود، در میان اسناد جاسوسی «اشتازی» سازمان امنیت آلمان شرقی پنهان شده بود!

دوم ژوئن 1967بر سرنوشت ما ایرانی ها نیز اگرچه نامستقیم، لیکن به هر حال تأثیرات خود را برجای نهاد. آلمان و فرانسه دو کشوری بودند که ایرانیان مخالف رژیم وقت ایران را اعم از چپ و مذهبی درون خود پروراندند، آنها را زیر بال و پر خود گرفتند، با جت اختصاصی به ایران منتقل کردند و تا به امروز نیز از یک سو به معامله با حکومت ایران مشغولند و از سوی دیگر بقایای آن مخالفان را در خود جای داده و به آنها نان و آب می رسانند و از آنها در «تحلیل های» خود بهره می گیرند بدون آنکه از خود بپرسند چگونه است که در طول چهار دهه هیچ کدام از ارزیابی های آنها با آنچه در واقعیت بر ایران می رود همخوانی ندارد!

با افشای واقعیات جدید، گذشته ای که به تاریخ پیوسته است البته ورق نمی خورد، بلکه نگاه به آن دقیق و شفاف می شود. بازی نغز روزگار همواره برای همه طرفین چیزی برای آموختن دارد. به شرط آنکه نگاه آنها از «قطعیت تاریخی» اندکی فاصله گرفته باشد و ببیند که «داستان» یا «تاریخ» با زوایای پنهان و پیش بینی ناپذیر همچنان ادامه دارد...

27 مه 2009
- الاهه بقراط
-

هیچ نظری موجود نیست: